frame
zarejestruj
Miodny.PL LogoNie masz uprawnień redakcyjnych!

Dlaczego nasze serwisy wykorzystuja pliki cookies?
Uzywamy w celach statystycznych, reklamowych oraz autoryzacyjnych. Zawsze mozesz zastrzec cookies w swojej przegladarce. Jesli nie to pamietaj, ze m.in. nasza strona korzysta z tej technologii...


recenzja
Data: 2010-10-09, autor: Red, dotyczy: PC

FIFA 11


Z komputerową FIFĄ ostatnimi czasy bywało bardzo różnie. Wróć! Było z
||
fifa
||
nią katastrofalnie źle! EA Sports widząc skalę piractwa na komputerach osobistych i możliwości ówczesnych maszyn w 2007 roku podjęło decyzję o nie rozwijaniu serii na blaszakach. Nie oznacza to jednak, że gra na PC przestała istnieć (choć może byłoby to lepsze wyjście?), ta ukazywała się na komputerach lecz w nieco innej postaci niż na konsolach - była pod każdym względem gorsza. Ale nie ma się czemu dziwić, ze starego silnika jaki został w wersji na PC nie dało się zbyt wiele wycisnąć... Dlaczego piszę w czasie przeszłym? Ano dlatego, że zgodnie z zapowiedziami twórców wraz z najnowszą odsłoną serii jej komputerowi fani dostali grę porównywalną z wersją konsolową! Porównywalną, co nie znaczy, że identyczną. Nadal są to dwie różne produkcje, które zostały tworzone z nieco innymi priorytetami lecz z tożsamym celem głównym - deklasacja PESa na każdej możliwej platformie! Czy to się udało? Po odpowiedź zapraszam do recenzji gry FIFA 11 na PC!

INNE NIE ZNACZY GORSZE?


Różnice między wersjami na poszczególne platformy są widoczne, lecz po raz pierwszy na komputerową FIFĘ nie patrzymy z politowaniem. Gra mimo, iż gorsza aniżeli jej konsolowa siostra to nadal jest bardzo, ale to bardzo dobra! Wynika to z prostego faktu: FIFA 11 na PC to znana i lubiana konsolowa FIFA 10, co jest niewątpliwą zaletą ("dziesiątka" była przecież świetna) ale i wadą (roczne opóźnienie). Ale zmiany zmianami - czas przejść do szczegółów!

ROZGRYWKA I TRYBY GRY


Nowy silnik wymusił całkowitą przebudowę gry. Z starej FIFY nie zostało praktycznie nic. To dwie zupełnie różne produkcje - w końcu, chciałoby się rzecz. Jest ona piękna, ładnie animowana i jeszcze bardziej grywalna, ale po kolei.

Twórcy przygotowali do dyspozycji klasyczny wachlarz trybów rozgrywki. Jest szybki mecz towarzyski i możliwość wcielenia się w gwiazdę, długoletnia kariera menadżera oraz pojedynczego piłkarza a także gra przez sieć. Szybkie mecze pozwolą na rozegranie jednego spotkania z komputerem (lub kolegą) wybraną przez nas drużyną - dobre na rozgrzewkę, prawda? W zostań gwiazdą pokierujemy nie jedenastoma a jednym piłkarzem. Oba te tryby są idealnym treningiem naszych umiejętności. Możemy w nich bowiem bez przeszkód testować nowe taktyki, zwody czy strzały w trakcie meczu - lecz to dopiero wstęp do sedna całej FIFY. Prawdziwe wyzwanie to tzn. tryby wielosezonowe, gdzie wcielimy się w menadżera wybranego klubu lub pojedynczego piłkarza i doprowadzimy drużynę do największych tytułów.

Istnieją dwa tryby zaliczane do kategorii wielosezonowych, są to oczywiście menadżer oraz zostań wirtualną gwiazdą i w zależności od wybranego rodzaju gry, ta da nam zgoła inne wymagania przez całą długoletnią karierę klubową. W pierwszym trybie wcielimy się w trenera oraz zarządcę wybranej ekipy. Będziemy w nim nie tylko rozgrywali spotkania ale też kupowali i szkoli piłkarzy oraz rozwijali stadion a także ekipę szkoleniowców - tak jest, człowiek od wszystkiego. Za wygrane spotkanie dostamy aprobatę zarządu, pieniądze, sławę oraz tytuły. Drugi tryb to rola pojedynczego trybiku w machinie zwanej drużyną. Wcielimy się w nim w stworzonego przez nas gracza, który rozgrywając spotkania będzie stawał się co raz lepszy.

Jest też wspomniany przeze mnie multiplayer, który dzieli się na ten w sieci jak i zwykły "kanapowy", w którym oddamy koledze drugi kontroler po to by go pokonać lub razem z nim zmiażdżyć komputerowego gracza. Warto tu wspomnieć, że w grając w trybie online możemy toczyć mecze 10 na 10 gdzie każdy gracz jest pojedynczym piłkarzem.

Co poza tym? Ekran treningu, który włącza się automatycznie w menu głównym jak i podczas ładowania meczów. Możemy w nim poćwiczyć grę sam na sam z bramkarzem (przy okazji ucząc się trików), rozegrać sparing 11 na 11 czy też opanować stałe fragmenty gry. W tym ostatnim aspekcie jest pewna fajna nowinka znana z wersji konsolowej - możemy stworzyć schemat wykonywania rzutów rożnych. W praktyce wygląda to tak, że każdemu z piłkarzy na polu możemy kazać pobiec w określony sposób i miejsce tworząc tym samym unikalny styl wznawiania gry po stałym fragmencie. Oczywiście stworzony przez nas schemat możemy zapisać i korzystać z niego podczas normalnych spotkań.


następna strona


Jakim słowem można podsumować wszystkie rodzaje rozgrywki jakie oferuje nam FIFA 11? Standard - jest tu wszystko co powinno być w tego typu grze - i to absolutnie nie jest wada tego tytułu! Każdy z poszczególny trybów zarówno off jak i online różni się w kilku aspektach od drugiego, lecz wszystkie sprowadzają się do toczenia meczów, które są sednem każdej kopaniny. A jak wygląda ten aspekt w najnowszej kopaninie od EA Sports? Bardzo, ale to bardzo dobrze!

PIŁKA W GRZE!


Jak wygląda mecz piłkarski wszyscy wiedzą - 90 minut, dwudziestu dwóch facetów na zielonej trawie, jedna piłka i trzech sędziów. Jest to schemat, który powielają wszystkie - no może prawie wszystkie- kopaniny na rynku. Co więc odróżnia FIFĘ od innych gier tego typu? Wykonanie, które w końcu i na PC stoi na znakomitym poziomie, co jest zasługą znanych z konsolowych odsłon nowinek technologicznych. W wersji na komputery gracze dostali wszystkie najważniejsze elementy dzięki którym FIFA została najlepszą grą piłkarską na X360 i PS3. Jest więc zarówno drybling 360 stopni, walka bark w bark, dopracowane sztuczki techniczne, cieszynki czy świetna grafika z animacjami włącznie. Każdy ten element wchodzący w skład większej całości sprawia, że na najnowszą FIFĘ patrzy się z przyjemnością a jeszcze przyjemniej się w nią gra!

Wszystkie te udogodnienia mają jeden warunek o którym otwarcie mówili twórcy, czyli wymóg korzystania z pada. Jest on niezbędny by móc w pełni cieszyć się tym tytułem - z resztą czy ktoś w ogóle gra w jakieś kopaniny przy użyciu klawiatury? Jeśli więc spełniasz te założenie, to dostaniesz precyzyjną i dobrze stworzoną rozgrywkę, która zapewnia masę zabawy. Każda przeprowadzona akcja przebiega zgodnie z planem a kierowane podania lecą dokładnie tam gdzie życzy sobie tego gracz. To zasługa wspomnianego już przeze mnie dryblingu 360 stopni. Ta opcja umożliwia nie tylko płynny i swobodny bieg w każdym kierunku ale też zagrania w wybrane miejsce. W praktyce wygląda to tak, że wychylając analogową gałkę i wybierając podanie określamy gdzie i z jaką siłą ma być skierowana piłka. Tak samo działa z resztą każdy manewr niezależnie od tego czy jest to podanie na dobieg, dośrodkowanie czy strzał. W każdym z tych elementów mamy stu procentową kontrolę nad futbolówką. Co prawda opanowanie zagrań łatwe nie jest, lecz chwila nauki wystarczy by zacząć konstruować akcje marzeń. A co jeśli ktoś nie ma ochoty na zagłębianie się w ten aspekt FIFY 11? Wtedy wystarczy w opcjach sterowania zmienić tryb "wspomagania" gracza podczas gry. Każdy manewr można ustawić w zależności od naszych umiejętności na jeden z trzech poziomów: manualny, częściowy i automatyczny. Każdy z nich zaowocuje inną pomocą komputera podczas podań czy strzałów. Ten pierwszy to gra bez interwencji komputera, gdzie wszelkie zagrania wykonywane tak jak chce tego gracz - wliczając w to błędy jakie popełnimy. Drugi to tryb pośredni, w którym komputer wspomaga nas częściowo, lekko nakierowując podanie czy strzał do celu. Automat to z kolei pełna kontrola komputera, w której to gracz musi określić orientacyjny kierunek i siłę podania lub strzału. Warto jednak poświęcić kilka chwil na opanowanie zagrań bo nic bardziej nie cieszy jak akcja przeprowadzona od początku do końca przez nas, zwieńczona pięknym golem.

Skoro już o bramkach mowa to warto wspomnieć, że w komputerowej FIFIE debiutują tzn. cieszynki, czyli celebracja strzelonego gola. Jest to bardzo ciekawa i zabawna mini-gierka w której używając odpowiednich kombinacji klawiszy możemy przez kilka chwil cieszyć się z udanie wykonanej akcji. To bardzo przyjemny smaczek, urozmaicający grę. A cieszyć się będziemy, bo wpakowanie gola na wysokim poziomie trudności jest naprawdę trudne!


poprzednia stronanastępna strona


GRAFIKA


To, że gra jest ładna już nie raz w tym tekście wspominałem. Niemniej warto powtórzyć to po raz kolejny- gra wygląda wprost fenomenalnie! I nie mówię tu tylko o teksturach - które swoją drogą też są świetne- a o ogólnym wrażeniu jakie sprawia FIFA 11. Na szczególne uznanie zasługuje animacja postaci i ogólne dopracowanie każdego detalu. Walka bark w bark, strzały, przedzieranie się piłkarzy, zwody, wszystko wygląda niezwykle naturalnie. Co więcej piłkarze reagują na wszystko co dzieje się na boisku. Nie ma więc sytuacji rodem z PESa, że piłka zagrana przez rywala tak po prosu przemknie naszemu piłkarzowi koło nogi - tu zawodnik zawsze spróbuje ją przejąć. Nie ma też znanego u konkurencji przenikania się obiektów. Taka interakcja piłkarzy pociągnęła za sobą stosowną reakcję sędziego, który nie raz podyktuje rzut wolny za przytrzymywanie rywala czy obalenie go na ziemię przez naszą "grę ciałem". Bardzo ładnie prezentuje się też publiczność, która owszem nadal wygląda troszkę biednie, lecz w końcu nie razi!

WADY


Gra niestety nie jest idealna. Największa bolączka nowej FIFY to jej optymalizacja. Mimo, iż produkt EA Sports wygląda pięknie to moim zdaniem wymaga on od komputera stanowczo za wiele. Ja co prawda na swoim PeCecie nie miałem problemów z płynnością grafiki i to w najwyższych ustawieniach, lecz wiem od znajomych, że gra na komputerach spełniających wymogi sprzętowe lubi przyciąć.

Kolejnym zgrzytem jest polska wersja językowa. Nie mam tu na myśli samego komentarza Panów Szpakowskiego i Szaranowicza - bo ten jest jak najbardziej w porządku - a o błędy odgrywania poszczególnych odzywek tego duetu. Często zdarzają się, że słyszany w głośnikach komentarz nijak ma się do zdarzeń z boiska. Przykład? Zostałem sfaulowany pod swoim polem karnym i usłyszałem wypowiedź w stylu: " No jest blisko bramki. Powinien strzelać!". Niemniej nie jest to wada całej FIFY a jej polskiego wydania - standard, chciałby się powiedzieć....

Do wad należy też zaliczyć fakt, że mimo dużego progresu jakim jest FIFA 11 na PC w stosunku do poprzedniej części to nadal jest ona słabsza od swej konsolowej siostry. Powód? Po prostu pracę nad tą częścią zaczęły się w chwili tworzenia FIFY 10 na X360 i PS3. Komputerowa "jedenastka" ma więc rok w plecy w stosunku do obecnej części na konsole. W praktyce wygląda to tak, że największe nowości dla serii - jak gra bramkarzem czy personality + - nie występują w wersji komputerowej, a szkoda. Miejmy nadzieję, że za rok ta granica zostanie już całkowicie zniwelowana.

CZY WARTO?


Jak najbardziej! Już dawno na komputerach osobistych nie było tak dobrej piłki nożnej. FIFA 11 na PC jest nie tylko najlepszą częścią w historii tej serii na blaszakach, ale również deklasuje ona PESa 2010 na całej linii. Ma to co można określić mianem "jeszcze jednego meczu". Po prostu nie da się w nią zagrać jednego spotkania bo kiedy już usiądziemy przed monitorem, to możemy być pewni, że po pierwszym meczu rozegramy kolejny i kolejny i jeszcze następny. KONAMI będzie musiało się bardzo postarać by w tym roku pokonać FIFĘ na komputerach osobistych. Czy tak się stanie? Przekonamy się o tym po polskiej premierze gry, która już niebawem!


poprzednia strona


+ grafika

+ animacje postaci

+ wciąga jak diabli

+ ogromny postęp

10 na 10 0.8
- optymalizacja

- wpadki polskiego komentarza

- roczne opóźnienie..
Ogólnie:     88%

Zalety Wady
+grafika
+animacje postaci
+wciąga jak diabli
+ogromny postęp
-optymalizacja
-wpadki polskiego komentarza
-roczne opóźnienie..
Dotyczy wersji:
PC

Autor:

Red


 

||
Video 1377
||

FIFA 11 PC presentation

||
Video 1373
||

Kaka Cover Athlete Teaser | Video Clip
Pora na Wasze komentarze:


||
Gość anonimowy2010-10-10 o godzinie 16:55:06, Gość anonimowy napisał(a):
PES jest gorszy i to na całej linii w tym roku! Ave nowy król piłkarski na pc!
||

||

Witaj niezarejestrowany, możesz dodać swój komentarz, jednak ten będzie widoczny po akceptacji przez moderatora. Zaloguj się aby dodać komentarz bez czekania:Nick:

||


Tylko zarejestrowani użytkownicy mają odblokowane wszystkie funkcje serwisu (w zależności od poziomu).

Zachęcamy do rejestracji, zalogowania lub przypominacza hasła. Osoby zalogowane są premiowane m.in. brakiem wyświetlania reklam w serwisie i gwarantujemy brak spamu na poczcie. Zarejestrowani maja dostep do serwisu w wyzszej jakosci.
Nintendo GamersGate IQ Publishing Cenega City-Interactive Techland
Nasz serwis wciąż ewoluuje, cały czas szukamy miejsca w internecie, które nie wypełniają inne serwisy. Na początek próbujemy otworzyć się i zjednoczyć z naszym serwisem inne strony tematyczne. Jeżeli jesteś w redakcji dobrego ale niezbyt popularnego serwisu - skorzystaj z naszego darmowego programu promocji takich serwisów! Szczegóły dostaniesz po rejestracji i wysłaniu wniosku o Współpracę za pomocą tego formularza