FAQ  •  Zaloguj

Magicka

<<

Gynju

Avatar użytkownika

Pirania! (staż)

Posty: 19

Dołączył(a): Pn, 7 lutego 2011, 17:38

Lokalizacja: Duszniki Zdrój

Post Śr, 9 lutego 2011, 17:32

Magicka

Obrazek
WSTĘP

Magicka jest grą stworzoną przez debiutujące na rynku studio developerskie Arrowhead Game Studios,wydaną zaś przez Paradox Interactive kojarzonego z serią Mount & Blade. Produkt należy do gatunku action RPG, a dokładnie hack'n'slash, jednak nie ma tu rozwijania statystyk lub umiejętności. W "Magice", jak sam tytuł wskazuje, naszą główną siłą jest bowiem magia.

FABUŁA

Fabuła, oparta na mitologii nordyckiej, nie jest zbyt skomplikowana. Ot jest sobie zły czarnoksiężnik(Grimnír), który chce przejąć władzę nad światem(Midgard). Jednak jego chore ambicje zostają dostrzeżone i mag zostaje uwięziony na końcu świata. Wszyscy są pewni, że zagrożenie zostało zażegnane, lecz moc czarodzieja nie ogranicza się wyłącznie do różdżki. Wypuszcza on w świat hordę goblinów, które pustoszą żyjący dotychczas w spokoju świat. Do tego dochodzi Khan - władca okrutej rasy orków żyjących na północy, który planuje podbić miasto Havindr, będące stolicą kontynentu. W obliczu takich zagrożeń Vlad - nauczyciel w zamku Order of Magick - wysyła nas do owego miasta, by pomóc królowi, skąd udamy się na koniec świata by wyeliminować Grimníra. Tak pokrótce przedstawia się fabuła.

MENU GRY

Po uruchomieniu gry widzimy klimatyczny stolik. Kamera najeżdżając na niego ukazuje nam wielką, brązową księgę, która po otwarciu przedstawia nam menu główne. W nim may możliwoś przejścia do pięciu zakładek: Adventure, Challenges, Online PLay, Leaderboards i Options. Tryb Adventure umożliwia nam rozpoczęcie nowej kampanii lub kontynuację już trwającej. Po wybraniu game slota mamy możliwość ustawienia graczy(maksymalnie czterach) i ich kolorów.
Na kolejnej opcji, czyli Challenges sromotnie się zawiodłem. Nie oczekujcie tu różnych wyścigów czy pojedynków, gdyż ten tryb sprowadza się jedynie do dwóch aren polegających na przetrwaniu 20 fal przeciwnikow, którzy atakują z każdej strony. Jednak mimo ubogiego wkładu w ten dział gry, można się przy nim świetnie bawić, jeśli masz możliwość gry z towarzyszem.
Opcji Online Play nie dane mi było niestety zakosztować. Każda próba dołączenia do jakiejkolwiek gry kończyła się zwiechą komputera i wymuszanym restartem. Nie wiem czy to wina mojego egzemplarza, czy internetu, jednak gra traci u mnie pod tym względem.
Leaderboards jest niczym innym jak tabelą wyników z obu aren. Nie ma tu dużo do rozpisywania, tabela ukazuje jedynie liczbę ukończonych fal, graczy, którzy je ukończyli oraz punktację na daną rozgrywkę.
Opcje pozwalają m.in. wyłączyć krew (polecam dla osób szczególnie wrażliwych, w kulminacyjnych momentach tryska jej naprawdę sporo), zmienić język (niemiecki, angielski, francuski, hiszpański), wyregulować dźwięk, zmienić ustawienia obrazu czy sterowanie.

ROZGRYWKA

Powracając do trybu Adventure, po wybraniu graczy i ich kolorków, zaczynamy rozgrywkę właściwą. Na początku zostaje nam przedtsawiona historia, opowiadająca krótkie losy Grimnira. Po obejrzeniu i wysłuchaniu filmiku, naszym oczom ukazuje się Vlad-nauczyciel w zamku Order of Magick. Tłumaczy on nam pokrótce nasze zadanie po czym wysyła na dół. Po krótkim przerywniku zostajemy po kolei wprowadzani w zasady gry. Na początku zgarniamy miecz i różdżkę po czym dostajemy pierwszy typ magii. Gra umożliwia nam rzucanie czarów składających się z ośmiu typów: życie, ogień, ziemia, elektryczność, arcane, mróz, woda, tarcza. Można je łączyć w kombinacje składające się maksymalnie z pięciu elementów, jednak niektóre z nich nawzajem się wykluczają np. życie-arcane, woda-elektryczność, ziemia-elektryczność. Dodatkowo, wchodząc w wodę lub się nią polewając nie możemy używać magii składającej się z elektryczności, gdyż pokopie nas prąd. Fajne urozmaicenie, jednak czasami strasznie przeszkadza podczas bitewnej zawieruchy. Jednak magią naprawdę użyteczną są tytułowe magicksy- kombinacje czarów poznawane ze znaleźnych ksiąg dające specjalny efekt np. przyśpieszenie, niewidzialność.
Sens gry opiera się na bezustannym parciu w wyznaczonym kierunku, eliminując po drodze niezliczone hordy przeciwników. Możemy dokonać tego za pomocą magii bitewnej, lub broni drugorzędnej. Zarowno różdżki i broń możemy w trakcie gry wymieniać na lepszą, którą znajdziemy na swojej drodze. W tym wypadku twórcy naprawdę się postarali i dali nam do wyboru multum śmiercionośnych narzędzi, zaczynając mieczach, młotach i toporach, poprzez M60(karabin maszynowy!)kończąc na... kiełbasce na kijku, która nadaje potyczkom bardzo humorystyczny charakter.

OPRAWA GRAFICZNA I DŹWIĘKOWA

Grafika w tejże grze, moim zdaniem, jest bardzo dobra, chociaż to zależy od gustu. Ogólnie, cukierkowa oprawa w połączeniu z niesamowicie gęsto tryskającą krwią i pięknymi efektami specjalnymi, dają bardzo widowiskowy efekt. Ładne i płynne cieniowanie, falująca woda czy efekty świetlne tylko wzmacniają to wrażenie. Do tego szczegółowo wykonane modele przeciwników, postaci i otoczenia. To ostatnie jest w grze bardzo zmienne, co pozwala nam obserwować zarówno lasy jak i górzyste i śnieżne tereny przy twierdzy Khana.
Dźwięk w Magice nie rzuca się jakoś specjalnie w uszy. Raz leci jakaś przyjemna muzycza, która w chwili ataku przeciwników przeradza się w bitewnie nastawioną melodię. Z efektami dźwiękowymi jest jednak inaczej. Dzikie okrzyki orków i goblinów, dźwieki lasera, tryskającej wody, pękającego szkła i ziemi. Cud miód malina. Tylko bitej śmietany brakuje.

PODSUMOWANIE

Magicka jest grą idealną, gdy masz z kim pograć, najlepiej przy jednym komputerze, dostarcza bardzo dużo humoru (Vlad, który usilnie stara się Ciebie przekonać, że nie jest wampierem), jest miła dla oka i ogólnie daje dużo radochy z grania. Dla takiej gry cena 10€ nie wydaje się ąz taka wielka.
<<

ManiaQ

był(a) z nami w redakcji

Posty: 118

Dołączył(a): Pt, 16 stycznia 2009, 14:12

Lokalizacja: Tomaszów Bolesławiecki

Post Śr, 9 lutego 2011, 17:38

Re: Magicka

Powiem tak: nieźle. Co prawda jest trochę interpunkcyjnych, no i tekst sam w sobie o 2/3 tysiące znaków za krótki. Poza tym, mi się podoba.
<<

Red

Avatar użytkownika

Redaktor

Posty: 170

Dołączył(a): N, 15 sierpnia 2010, 13:10

Post Śr, 9 lutego 2011, 18:49

Re: Magicka

Zbyt szczątkowy opis rozgrywki jak na recenzję - a przecież to ją powinieneś dokładnie omówić. Opis menu? Ok... Ale po co? No i tak jak wspomniał ManiaQ, według mnie też tekst jest zbyt wąski. Oczywiście to można poprawić z czasem - tzn. gdy nabierzesz większej pewności w konstruowaniu zdań. A jeśli chodzi o techniczne aspekty - że się tak wyrażę - to nie ma rażących oczy błędów gramatycznych ani stylistycznych.
Obrazek
<<

Marcus

Avatar użytkownika

Posty: 94

Dołączył(a): Wt, 27 lipca 2010, 19:49

Lokalizacja: Gubin

Post Śr, 9 lutego 2011, 19:42

Re: Magicka

Troszkę za krótko - chociaż te 2 tys. znaków wypadałoby dodać. Ogółem fajnie, ale zbyt mało dowiedziałem się o rozgrywce, szczególnie jeśli porównamy ją do długości "Menu", którego w recenzji być nie musi.
Obrazek

Powrót do Akcja REKRUTACJA !

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron