frame
zarejestruj
Miodny.PL LogoNie masz uprawnień redakcyjnych!

Dlaczego nasze serwisy wykorzystuja pliki cookies?
Uzywamy w celach statystycznych, reklamowych oraz autoryzacyjnych. Zawsze mozesz zastrzec cookies w swojej przegladarce. Jesli nie to pamietaj, ze m.in. nasza strona korzysta z tej technologii...


artykul
Data: 2007-07-23, autor: Bloo, dotyczy: Wszystkie

Historia Gameboy Advance

||
Historia Gameboy Advance
||
Nie oszukujmy się - GBA już właściwie umarł. Ma już od prawie dwóch lat następce - Nintendo Dual Screen. Niektórzy twierdzą że wyszło na omawianą konsolkę dużo świetnych tytułów, jednak nic nowego nie wznoszących. Tego nie można jednak powiedzieć o wyglądzie GBA w porównaniu z poprzednimi modelami, ale o tym już w tekście.

Historia

W 1989 roku Nintendo wydało na świat pierwszy model Gameboy'a. Gameboy Classic, od razu wspaniale się sprzedał a Gracze byli wniebowzięci. To za sprawą świetnych - już podczas premiery - tytułów pokroju Super Mario Bros. Wszystko szło świetnie - żadnej konkurencji, szacunek, miliony sprzedanych konsolek. W końcu nadszedł czas na trochę zgrabniejszy, ciut ładniejszy - Gameboy Pocket (rok 1996). Również od razu wszystkie egzemplarze zniknęły z półek sklepów. I tak wielkimi krokami zabijając z miejsca poprzednika, nadszedł, Gameboy Color w 1998 roku. Najbliższe dni to dla Nintendo nic tylko, jak przypływ kasy do banku. Sklepy nie nadążały z dostarczaniem na półki produktów. Konsola przez niektórych została skrytykowana, niektórzy ją chwalili. Szczerze, zmieniła się tylko jedna oczywista rzecz - kolor. Gry były ładne ale co z tego jeśli w sprawie nowości było kiepsko? Racja, ładniejsza grafika ale to nie wszystko. Nawet wygląd konsoli został bez zmian. Ale to tylko kieszonsolka. Powstawały kolejne "Mariany", F1, Wormsy. I nadal Nintendo królowało w sprawie konsol przenośnych.

Nowe dziecko Nintendo

21 marzec 2001 rok. To data która została zapamiętana na zawsze. To w tym dniu, tysiące ludzi pobiegło do sklepów po nowe dziecko Nintendo, zwane Gameboy Advance! Premiera i... dość dużo krytyki. Ludzie nie tego się spodziewali, jednak źle aż tak nie było, bo start był dość mocny. Pierwsza gra to Super Mario Advance, jak zawsze bardzo miodna, F-Zero - jeden z tych słabszych tytułów, Advance GT - kierowana do graczy hardcore-owych albo taki Napoleon - pierwsza strategia na GBA. Jak wiadomo GBA jest wstecznie kompatybilne z tytułami z poprzednich modelów. Procesor - 32 bitowy RISC-CPU oraz 8 bitowy CISC-CPU. W porównaniu do GBC to GBA jest bestią. Wiele ludzi się rozczarowało brakiem podświetlacza. A co z dźwiękiem? Jest on jednym z najmocniejszych punktów GBA. Wielu narzekało również w sprawie sterowania, gdyż przyciski L i R są trochę za nisko umieszczone. No i palcem podczas gry można zasłaniać głośniczek.

I to co najważniejsze czyli...

Gry. Powstało parę Castlevanii w tym już na starcie świetna pierwsza część. Powstało parę Tony Hawk'ów, prześliczny Rayman również znalazł się w bibliotece gier na tą konsolę. Genialny Metroid. Pierwsze godne "gały" (FIFA) i wyścigi (GT3 ADVANCE) No i GTA! Powstały pierwsze strategie (Napoleon, Advance Wars), gry TPP (Kill Switch). Oczywiście nie zabrakło odgrzewanych kotletów. Wszystkie te gry naprawdę były piękne, GBA dostał wiele wspaniałych tytułów, w które trzeba zagrać. Co dopiero gdy można było sobie "popykać" na czterech w Mario Kart, Wormsy. Potrzeba jedynie kabelka aby z kolegami/koleżankami grać w multi-player'owe tytuły. NINTENDO stworzyło specjalny kabel od GBA który da się podłączyć do GAMECUBE. Można było w ten sposób grać sobie w różne tytuły (Zelda) we dwóch - jeden na "Gacku" drugi przy konsolce.

28 marzec 2003. W tym dniu miejsce miała premiera europejska nowego modelu GB. Zwany Gameboy Advance SP nie jest lepszy graficznie czy w jakikolwiek inny sposób od poprzednika. Między GBA SP a GBA są dwie najważniejsze różnice. Pierwsza, to oczywiście wygląd. Nie sprawia wrażenia zabawki. Drugim ulepszeniem jest ekran. W końcu został podświetlony. Jednak jeśli chodzi o ergonomię SP jest słabszy od GBA. Trochę za mały i znów źle umieszczone przyciski L i R.

Trzeci upgrade konsoli! 4 listopada w Europie premierę swoją miał Game Boy Micro. Tytuł już mówi że ten model jest mały. To prawda - Można nazwać ją grającą pchełką. Wygląd może jest śmieszny i dla niektórych niewygodny, ale gabaryty, ten minimalizm pokazuje że NINTENDO nie popełniło błędu. Wielkim minusem jest kompatybilność jedynie z grami na GBA.

Kupić czy nie kupić?

Z racji bytu na rynku Sony PSP i Nintendo DS, GBA jest warta jednak kupna. Mimo że już nowości brak to jednak wyszło na nią mnóstwo świetnych gierek. Nie jest to może przełomowa i innowacyjna przenośna konsola. Nie wyszło może dużo przełomowych gierek, jednak pokład miodu, jaki może zaoferować GBA jest naprawdę wielki. A co z ceną? Jeśli chodzi o GBA to można ją kupić w cenie 50-150 zł! GBA SP jest nadal drogi i kosztuje stówę więcej. Z GBM tak samo. Ja już oczywiście mam swój GBA i nie jestem zawiedziony. Ty też nie będziesz!
Autor:

Bloo


 
Pora na Wasze komentarze:


||

Witaj niezarejestrowany, możesz dodać swój komentarz, jednak ten będzie widoczny po akceptacji przez moderatora. Zaloguj się aby dodać komentarz bez czekania:Nick:

||


Tylko zarejestrowani użytkownicy mają odblokowane wszystkie funkcje serwisu (w zależności od poziomu).

Zachęcamy do rejestracji, zalogowania lub przypominacza hasła. Osoby zalogowane są premiowane m.in. brakiem wyświetlania reklam w serwisie i gwarantujemy brak spamu na poczcie. Zarejestrowani maja dostep do serwisu w wyzszej jakosci.
Nintendo GamersGate IQ Publishing Cenega City-Interactive Techland
Nasz serwis wciąż ewoluuje, cały czas szukamy miejsca w internecie, które nie wypełniają inne serwisy. Na początek próbujemy otworzyć się i zjednoczyć z naszym serwisem inne strony tematyczne. Jeżeli jesteś w redakcji dobrego ale niezbyt popularnego serwisu - skorzystaj z naszego darmowego programu promocji takich serwisów! Szczegóły dostaniesz po rejestracji i wysłaniu wniosku o Współpracę za pomocą tego formularza