frame
zarejestruj
Miodny.PL LogoNie masz uprawnień redakcyjnych!

Dlaczego nasze serwisy wykorzystuja pliki cookies?
Uzywamy w celach statystycznych, reklamowych oraz autoryzacyjnych. Zawsze mozesz zastrzec cookies w swojej przegladarce. Jesli nie to pamietaj, ze m.in. nasza strona korzysta z tej technologii...


artykul
Data: 2007-04-23, autor: Mantis, dotyczy: Wszystkie

[sprzet] Curtent-Geny

||
current gen
||
  Świat w ostatnim czasie oszalał na punkcie konsol nowej generacji, które to naprawdę są wspaniałymi maszynkami i na pewno wartymi swojej ceny, więc i w sumie nie ma się czemu dziwić, a i nie będę ukrywał, że i ja sam stałem się ofiarą tego szaleństwa. Czy jednak każdego stać na luksus posiadania next-gena? W sumie niewielu może sobie na taką rozrzutność pozwolić. Ba - na dzień obecny to mało kto tak może, a zwłaszcza gracz, który jeszcze nadal chodzi do szkoły i jego jedynym dofinansowaniem jest kieszonkowe od rodziców. I tu pojawia się pierwszy i największy problem z nową generacją, ale w sumie czy to jest problem, że nie będę posiadał super wypasionego sprzętu? Na pewno w jakimś stopniu tak, jednak gdy idę pograć na swojej kostce w moje ulubione gierki to owy problem mija niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Po co więc mi w tej chwili sprzęt na którego póki co nie ma nawet kilkunastu dobrych gier, kiedy ja nadal świetnie się bawię na starej generacji? Na pewno w tym poczuciu nie jestem osamotniony, bo wielu graczy zapatruję się na tą sprawę tak jak ja.

  Prawdą jest, że nie jeden gracz stanął przed wyborem, czy kupić current-geny, czy jednak next-geny? W tym tekście będę bardziej bronił current-genów, a wyżej zadane pytanie zmieniam na to czy nadal warto mieć current-geny? Zapraszam do czytania tego tekstu, w którym postaram się odpowiedzieć na to nurtujące pytanie.

  W sumie to nie raz lubię odpalić dziadka psx-a z mgs-em w środku i wiecie co? Ta gra nadal mnie rajcuje! Mimo tego, że tyle lat minęło odkąd zagrałem w dzieło Kojimy po raz pierwszy, to ja i tak nadal bawię się jak niegdyś. Takie gry nazywa się ponadczasowymi, a ja jedynie dodam, że takich tytułów są całe setki i chyba nie muszę Was przekonywać, że nadal warto do nich wrócić. Gry od zawsze były częścią mojego życia - zapewne i Waszego, więc na pewno nigdy ten stan się nie zmieni. Przynajmniej w moim przypadku, bo zbyt kocham ten przemysł, aby tak po prostu móc przestać grać.
Wróćmy do tematu artykułu, którym są current-geny i do głównego pytania, czyli - czy nadal warto je posiadać. W moim przypadku odpowiedz brzmi tak, bo mam jeszcze wiele genialnych gier do obcykania i dopiero jak z nimi się uporam to ze spokojem i w pełni dowartościowany rozejrzę się za nowym sprzętem. W sumie na dobre wychodzi, bo i wtedy next-geny dorobią się już pokaźnej biblioteki gier, a stare dobre gierki potanieją jak i same konsole. Jeśli czujesz, że już wszystko obcykałeś, co możliwe na obecnej generacji to śmiało idź i kup nową konsolę.

  Zanim next-geny się rozkręcą to minie trochę czasu. Nie ma co się oszukiwać - każda konsola na początku zalicza posuchę i tym razem nie spodziewam się aby było inaczej. Jak chcesz to możesz kupić sobie next-gena, ale będziesz musiał trochę poczekać do czasu, aż w końcu ujrzysz prawdziwe gry nowej generacji. Jestem niemal pewien, że to trochę potrwa.

  Wielkim plusem current-genów jest ogromny wybór gier w niemal wszystkich gatunkach, więc każdy gracz powinien wyszukać coś dla siebie. Oczywiście wszystkie next-geny emulują swoje poprzedniczki, ale grać na właściwej konsoli, a ją emulować to całkiem inne uczucie i na pewno o wiele mniej przyjemne. Każdy może jednak mieć swoje własne zdanie i myśleć całkiem inaczej niż ja, jednak na dziś dzień cena next-gena, a current-gena jest nieporównywalnie wyższa i za te pieniądze co wydasz na ps3 to spokojnie mógłbyś sobie kupić wszystkie current-geny razem wzięte, a do tego pokupować sobie jeszcze kilkanaście gierek na każdy ze sprzętów.

  W graniu najważniejsza jest grywalność. Nie grafika! Bo grafika to tylko bardzo miły dodatek do gry. Nie przeczę - bardzo ważny jest to element i zawsze fajnie by było, gdyby game play szedł w parze z wyśmienitą grafiką, ale jak wspominałem to nie jest najważniejsze. Hm? A jaki z tego morał - żebyś kupował same brzydkie gry, bo te tytuły są najlepsze! Żarcik! Morał już podałem na samym początku akapitu i nie chcę mi się go powtarzać, jeśli ktoś nie zrozumiał to już jego sprawa. Dobra co następne? A tak teraz pora na wyżej wymienioną grywalność i tu chyba nie muszę pisać, że do super grywalności nie trzeba sprzętu o ogromnych możliwościach - to było by głupotą! Właśnie ten element składowy kodu gry nigdy nie zależał od możliwości procesora, a od chęci i pomysłowości dewelopera i to głownie dzięki grywalności gry stają się ponadczasowe. Chcecie przykładu? Najlepszym jest sukces Nintendo DS-a. Ta konsolka nie generuje grafiki na szokującym poziomie, a mimo to wielu graczy na całym świecie ciągle o niej marzy co widać po rewelacyjnych wynikach sprzedaży. To był pierwszy lepszy przykład i dowód na potwierdzenie mojego toku myślenia.

  Co następne przemawia za tym, aby jednak mieć current-geny. Na pewno ich niska cena jak i nawet nie najgorsza dostępność na naszym polskim rynku. W parze z niską ceną konsoli idzie również niska cena gier, których każdy z obecnej generacji sprzętów ma bardzo wiele. W sumie jak już nie raz wspominałem, ale co mi tam napiszę to jeszcze raz. Dla konsoli najważniejsze są gry to one są ich paliwem i główną siłą napędową. Ten argument niestety nie sprzyja current genom, bo i choć jest na nie dużo gier jak już wspomniałem, ale nadejdzie czas gdy owe konsole pożegnają się ze swoim życiem. To już naprawdę kwestia czasu. W sumie ja Was nie namawiam abyście wiecznie posiadali te konsole. Ja tylko mówię, że jeśli jeszcze nie zapoznaliście się z wszystkimi największymi tytułami to zróbcie to czym prędzej, a następnie dokonajcie przesiadki na nową generację, bo później ciężko Wam będzie powrócić do starych gier. Wiem to z mojego przykładu. Na dzień dzisiejszy bardzo żałuję, że nie miałem Nintendo64, ale na szczęście już za jakiś czas sprzęt BigN wyląduje u mnie na dywaniku i będzie stał dumnie obok GameCube. Tylko tyle, że po tak długim czasie jednak ta grafika ze starszych konsol zaczyna razić, ale da się z tym pogodzić.

  No właśnie i znów wróciliśmy do grafiki. Tym razem cały akapit poświęcimy temu zagadnieniu. Czym jest grafika to każdy wie i tego nie będę wyjaśniał. Jak wiadomo - każda nowa generacja konsol niesie za sobą nową jakość w dziedzinie generowania grafiki. Tym razem jest tak samo, ale póki nie kupisz jakiegoś next-gena to wykonanie w grach na current-geny nie będzie Ci przeszkadzać. Powiem więcej - będziesz nadal się zachwycał nad kunsztem jakiego dokonali programiści. Ale nie możliwe jest abyście w końcu nie zobaczyli gier na nowe konsolki. Na to po prostu nie ma rady. To jest nieuniknione jak i to, że jednak kiedyś na owe maszynki jednak będzie trzeba się przerzucić, ale wtedy nie zapominajcie o starszych konsolach, bo to przecież w końcu na nich się wychowaliście.

  Rynek konsol ciągle ewoluuje i coraz bardziej się rozrasta, a z każdym rokiem przybywają tysiące nowych graczy co w sumie działa tylko na naszą korzyść. Można by rzec, że jest nas wielu i niech tak będzie, bo może w końcu nasi rodzice nie będą mówić o grach jak o zabawkach dla dzieci i w końcu zaczną traktować nasze hobby jako zupełnie normalną rzecz. Co ma to do tematu tekstu? A ma wiele, bo ci prawie wszyscy zaczynający gracze raczej kupują konsole o których w owej chwili jest najgłośniej, a i są tanie więc wybierają jednego z current genów, ale gdy po jakimś czasie dowiadują się, że ich konsola już teraz jest zacofaną technologią to ich dopada ogromna złość. Ja Wam coś powiem - nie ma co się denerwować, bo na pewno nie zostaliście z ręką w nocniku.

  Temat current-genów już się całkiem wyczerpał i jeśli do tej pory Was nie przekonałem to i w dalszej części tekstu też tego nie dokonam. Wybór należy do ciebie. Ja tu jedynie przedstawiłem swoje zdanie i całkiem prawdopodobne, że twoje jest całkiem inne, a jeśli myślisz tak samo jak ja to jest mi bardzo miło. Więc co w tej chwili wybierasz next-gen, czy stary ale jary current-gen. Ja jedynie dodam, że każdy wybór będzie dobry.
Autor:

Mantis


 
Pora na Wasze komentarze:


||

Witaj niezarejestrowany, możesz dodać swój komentarz, jednak ten będzie widoczny po akceptacji przez moderatora. Zaloguj się aby dodać komentarz bez czekania:Nick:

||


Tylko zarejestrowani użytkownicy mają odblokowane wszystkie funkcje serwisu (w zależności od poziomu).

Zachęcamy do rejestracji, zalogowania lub przypominacza hasła. Osoby zalogowane są premiowane m.in. brakiem wyświetlania reklam w serwisie i gwarantujemy brak spamu na poczcie. Zarejestrowani maja dostep do serwisu w wyzszej jakosci.
Nintendo GamersGate IQ Publishing Cenega City-Interactive Techland
Nasz serwis wciąż ewoluuje, cały czas szukamy miejsca w internecie, które nie wypełniają inne serwisy. Na początek próbujemy otworzyć się i zjednoczyć z naszym serwisem inne strony tematyczne. Jeżeli jesteś w redakcji dobrego ale niezbyt popularnego serwisu - skorzystaj z naszego darmowego programu promocji takich serwisów! Szczegóły dostaniesz po rejestracji i wysłaniu wniosku o Współpracę za pomocą tego formularza