frame
zarejestruj
Miodny.PL LogoNie masz uprawnień redakcyjnych!

Dlaczego nasze serwisy wykorzystuja pliki cookies?
Uzywamy w celach statystycznych, reklamowych oraz autoryzacyjnych. Zawsze mozesz zastrzec cookies w swojej przegladarce. Jesli nie to pamietaj, ze m.in. nasza strona korzysta z tej technologii...


artykul
Data: 2011-01-23, autor: Marcus, dotyczy: PC

Wrażenia z wersji beta Deluxe Ski Jump 4


Jussi Kosskela to twórca jednej z najpopularniejszych serii traktujących o skokach
||
deluxe ski jumping dsj
||
narciarskich. Chyba każdy grał w świetnego Deluxe Ski Jumping, który robił furorę na całym świecie. Zagrywali się w niego młodsi i starsi, Ci którzy nie grali często oraz „growi wyjadacze”. Nikt nie zwracał uwagi na prostotę gry, średniawą fizykę i słabiuteńką oprawę graficzną. Później entuzjazm troszkę opadł, choć ja sam lubiłem czasami odpalić DSJ i poskakać w kwadratowym świecie. Właśnie otrzymaliśmy informacje o wersji beta czwartej części tych skoków narciarskich.

Pierwsze wrażenia !

Wchodząc do menu zauważamy klasyczne dla tych produkcji ikonki. Mamy tu kolejno : Puchar Świata, Puchar Drużynowy, Gra Online, Trening, Gracze, Rekordy skoczni, Powtórki, Ustawienia i Instrukcję skakania. Wszystko po staremu, więc tym, którzy grali w poprzednie odsłony nic nie będzie tu obce. Jako, że omawiam wersją demonstracyjną, mam do wyboru Puchar Świata z dwoma skoczkami lub trening. Bierzemy trening i zaczynamy zabawę ! Do wyboru mamy dwie skocznie: Lahti HS 130 oraz Lillehammer HS 138.

O papierowych drzewach i klonowanych kukłach słów kilka.

Grafika w stosunku do poprzednich części zmieniła się na lepsze, jednak do ideału jej wiele brakuje. Nie mówię, iż ma to być coś pokroju Crysisa, ale miło było by popatrzeć na widzów poruszających się, gestykulujących, uginające się pod naporem wiatru drzewa, czy w końcu ładne widoki, a nie kanciaste zbocza gór. Wszystko to ratuje dobre odwzorowanie lotu, solidne oświetlenie czy niezły wygląd skoczni.
Biorąc pod uwagę oprawę dźwiękową nie można się zbytnio rozpisać, ponieważ prawie nic nie słychać. Gdy jeszcze znajdujemy się na belce startowej słyszymy tylko syrenę startową, następnie szuranie nart, moment wybicia, szum wiatru, odgłos wylądowania i … nic więcej. Żadnej reakcji publiczności, a raczej szablonów nie wydających żadnych dźwięków ani nie poruszających się.

Arcade’owa zręcznościówka czy coś dla poważnych graczy ?

W tym aspekcie nie można przydzielić Deluxe Ski Jump tylko do jednej kategorii. O ile moment najazdu jest bardzo prosty – wystarczy nacisnąć lewy przycisk myszy i odepchnąć się od belki, następnie odbić się w dobrym miejscu za pomocą dwóch przycisków. Nie ma tu zastosowanego patentu z innych produkcji w stylu trzymania skaczącej kuleczki, aby nabrać odpowiedniej prędkości lub wybijania w wyznaczonym momencie by nie „spalić” skoku. W kolejnej fazie robi się bardzo trudno. W projekcie Jussiego Kosskeli zastosowano prześwietny silnik fizyki. Występuje „poduszka powietrzna”, (skłębienie mas powietrza pozwalające na dalszy lot) która często pomaga w osiągnięciu większej odległości. Nie zastosuję słowa „zawsze”, gdyż wiele razy zdarzyło mi się, iż narty „zostawały za mną” i robiłem przewrót na plecy. Aby dolecieć jak najdalej nie wystarczy też stanąć nartami pionowo i czekać. Spadniemy wtedy, jak orzeł po swój łup i nie osiągniemy więcej niż pięćdziesiąt metrów. Fizyka jest tak dobra, że wszystko musi się odbyć płynnie, nie za wolno, nie za szybko i nawet to nie zagwarantuje nam satysfakcjonującego wyniku. Jeśli pokonamy pierwsze trudności, co jest ciężki, czeka na nas korygowanie lotu, aby utrzymać dobrą parabolę. Jeśli jakimś cudem uda nam się pokonać kolejne przeciwności, to i tak zaatakuje nas wiatr. Bez odpowiedniego noszenia spadniemy jakieś dwadzieścia metrów za blisko. Ot, takie uroki skoków narciarskich.
Został nam do omówienia ostatni element, czyli lądowanie. Podobnie, jak pierwszy jest on bardzo prosty. Chciałbym wspomnieć o tym, że nie można wyłożyć się na nartach niczym Jakub Janda, ani frunąć w pozycji kąta prostego. Pozostaje nam tylko coś w stylu Kamila Stocha, więc na notę 17-17,5. W celu wylądowania wciskamy lewy przycisk myszy albo obydwa. Po raz kolejny oddano nam do dyspozycji szereg kamer, od tej klasycznej, z boku, przez kamerę z nart po dalekie, z trybun. Dla fanów zabawy ze strojami, kaskami, nartami etc. znajdzie się wiele atrakcji. Naszego bohatera można modyfikować, gdy tylko sobie zażyczymy. Słabawo wykonano zachowanie ciała podczas upadku, jednak na to nie zwraca się specjalnej uwagi. Na szczęście odcinek lotu jest talk dopracowany i realistyczny. Zawodnik pod wpływem wiatru jest miotany to w dół, to w górę. Wybicie musi być idealne, ponieważ lekkie spóźnienie spowoduje niską parabolę, a zbyt wczesne – za małą prędkość. Upadki są powodowane przez nawet najmniejsze błędy. Jeśli oglądacie skoki, to możecie pamiętać upadek Thomasa Morgensterna. On „zahaczył o wiatr” w pierwszej fazie skoku i groźnie upadł. Identyczne sytuacje zdarzają się i tu.


następna strona


Z czym to się je?

Jeśli to czytacie, mówicie pewnie : „narzeka na mało ważne rzeczy, ale o plusach nic nie wspomina … ” Jednak jest wręcz przeciwnie. Według mnie najnowszą część jest zrobiona prawie idealnie. Jeśli dojdą nowe skocznie, wszystko stanie się bardzo grywalne. Czego brakuje? Lepszej sylwetki podczas szybowania, zniwelowania niedociągnięć graficznych i chyba niczego więcej. Jeśli twórca poprawi te elementy, szykuje się nam ogromny hit ! Do minusów zaliczę oprawę audio i video wizualną, sylwetkę i nieruchomych widzów. Panuje dziwna cisza i czujemy się samotni. Zaletami jest na pewno fizyka, masy powietrza wpływające na jakość skoku, poziom trudności i przeogromny realizm. Naprawdę można poczuć się jak Adam Małysz !

Czy czwórka zrobi taką furorę, jak jej starsze rodzeństwo ?

Jestem prawie pewny, iż tak się stanie. „Czwórka”, to już nie to samo, co chyba najlepsze druga część. Zmieniono oprawę graficzną, fizykę lotu i przede wszystkim poziom trudności. Omawiana produkcja jest piekielnie trudna, co nie znaczy, że to tytuł tylko dla starych wyjadaczy. Jeśli „załapiemy” o co chodzi w locie, będziemy mogli śmiało rywalizować z innymi w rozgrywce wieloosobowej i bić rekordy z taką samą przyjemnością, jak czyniliśmy to jeszcze kilka lat temu. Słowa te kieruję przede wszystkim do tych,, którzy nie są przekonani co do tej części.

Pytanie tylko, czy Deluxe Ski Jump 4 nie zaginie po kilku miesiącach w potoku setek innych, często gorszych produktów?

poprzednia strona

Autor:

Marcus


 

||
Video 1449
||

Pierwsze skoki
Pora na Wasze komentarze:


||
Gość Nelon1002011-03-15 o godzinie 14:01:59, Gość Nelon100 napisał(a):
Ja mam.
Zlatko Lamot
8020-8607-4020-7695-8209
||

||
Gość Adam Małysz 2011-03-12 o godzinie 16:35:44, Gość Adam Małysz napisał(a):
Ma ktoś klucz do DSJ4 ?
Proszę o szybką odpowiedz.
||

||
Red2011-02-18 o godzinie 17:34:54, Red napisał(a):
Zgadzam się. Bardzo fajna odskocznia od hitów AAA :)
||

||
Gość Fan Dsj42011-02-18 o godzinie 12:53:01, Gość Fan Dsj4 napisał(a):
Super gierka poprostu extra mam ja 2 dzien a skacze po 140m w lillehamer:) a w lahti po 129,5 raz 133 :)
||

||

Witaj niezarejestrowany, możesz dodać swój komentarz, jednak ten będzie widoczny po akceptacji przez moderatora. Zaloguj się aby dodać komentarz bez czekania:Nick:

||


Tylko zarejestrowani użytkownicy mają odblokowane wszystkie funkcje serwisu (w zależności od poziomu).

Zachęcamy do rejestracji, zalogowania lub przypominacza hasła. Osoby zalogowane są premiowane m.in. brakiem wyświetlania reklam w serwisie i gwarantujemy brak spamu na poczcie. Zarejestrowani maja dostep do serwisu w wyzszej jakosci.
Nintendo GamersGate IQ Publishing Cenega City-Interactive Techland
Nasz serwis wciąż ewoluuje, cały czas szukamy miejsca w internecie, które nie wypełniają inne serwisy. Na początek próbujemy otworzyć się i zjednoczyć z naszym serwisem inne strony tematyczne. Jeżeli jesteś w redakcji dobrego ale niezbyt popularnego serwisu - skorzystaj z naszego darmowego programu promocji takich serwisów! Szczegóły dostaniesz po rejestracji i wysłaniu wniosku o Współpracę za pomocą tego formularza