frame
zarejestruj
Miodny.PL LogoNie masz uprawnień redakcyjnych!

Dlaczego nasze serwisy wykorzystuja pliki cookies?
Uzywamy w celach statystycznych, reklamowych oraz autoryzacyjnych. Zawsze mozesz zastrzec cookies w swojej przegladarce. Jesli nie to pamietaj, ze m.in. nasza strona korzysta z tej technologii...


artykul
Data: 2010-09-19, autor: Red, dotyczy: PC

PES 2011 PC vs FIFA 11 PC - wrażenia z wersji demonstracyjnej!

||
pes fifa
||
FIFA jak i PES to flagowe marki dwóch gigantów rynku gier - kolejno - EA oraz KONAMI. To również dwie najlepsze, i w zasadzie jedyne gry piłkarskie na rynku - ich konfrontacja jest więc nieunikniona. Przez lata obserwować mogliśmy dominację kopaniny od KONAMI. Wielu twierdziło (w tym ja), że jest ona bardziej grywalna i dostarcza więcej satysfakcji z wzorcowo przeprowadzonych akcji. Według fanów tej serii, FIFA jedynie "podpinała się" pod licencje nie dając nic poza tym. Jednak kilka lat temu PES popadł w stagnację. Seria zdaniem graczy poszła w złą stronę. Dynamiczną i dającą masę radochy rozgrywkę spowolniono, a w finalnym produkcie aż roiło się od błędów - na porządku dziennym było chociażby przenikanie się obiektów. Co gorsze słaba SI piłkarzy (oraz bramkarzy), drętwe animacje i fatalne wręcz podania skutecznie zniechęcały do zakupu kolejnego PES'a. Zaczął się okres dominacji FIFY, która z każdą kolejną odsłoną stawała się co raz to lepszą grą. Wyraźny skok jakościowy i zmiana miejsca na "tronie" najlepszej kopaniny nastąpiła w momencie przejścia gry od EA na silnik next-genowy, który stworzony został specjalnie na nowe konsole. Właśnie- konsole, bo FIFA na PC przez lata pozostawała niezmiennie słaba. Była to w zasadzie jedyna platforma, na której PES bezapelacyjnie wygrywał i to pod każdym względem.

W tym roku sytuacja ma się zmienić. EA w odpowiedzi na prośbę fanów również na PC stworzyło nową w pełni next-genową grę, która ich zdaniem powinna zadowolić każdego kibica piłki nożnej. Czy tak się stanie?

DEMA JUŻ SĄ!


W tym roku oczekiwania graczy komputerowych były ogromne. Zapowiedzi nowej FIFY na PC robiły wrażenie. Miała to być gra w pełni next-genowa ze świetną grafiką i rozwiązaniami znanymi z FIFA 10 i FIFA World Cup na konsole. KONAMI nie pozostawało dłużne! Zapowiedziało ono ogrom zmian z poprawą SI i systemem podań na czele oraz istną rewolucję dla serii. Nic więc dziwnego, że miliony fanów na całym świecie wprost rzucili się na udostępnione dema tych gier - chcieli oni móc na własne oczy przekonać się, które z nich są lepsze, tym bardziej, że wyszyły one tego samego dnia. Ja byłem jednym z nich! Pobrałem oba dema i zacząłem grę...

PES 2011 PC


Demo od KONAMI pojawiło się jako pierwsze - bo już rano - dlatego też je opiszę najpierw:

Po instalacji i uruchomieniu gry w oczy rzuca się odmienione menu. Teraz każda z lig pokazana jest na wielkiej mapie świata, co tylko podkreśla fakt kupna przez twórców licencji na ligę Ameryki Południowej - Copa Libertadores. Dzięki takiemu rozwiązaniu od razu widać z jakiego rejonu świata wybieramy drużynę. Niemniej ci, którzy chcieli przeciwstawić jakiś klub Ameryki Południowej z którąś europejską potęgą będą zawiedzeni. PES nie posiada takiej opcji - a przynajmniej w demie takiej nie było - co prawdopodobnie się już nie zmieni.

Skoro o drużynach mowa warto wspomnieć jakie kluby występują w PES 2011 demo oraz pokrótce o tym co oferuje najnowsza część kopaniny od KONAMI. Ta daje zaskakująco mało i to nawet jak na wersję demonstracyjną! Możemy zagrać mecz towarzyski - co jest standardem - lecz tylko czteroma drużynami. Mamy do dyspozycji FC Barcelonę, Bayern Monachium z Europy oraz Chivas Guadalajara i Internacional z Ameryki Południowej. Jak już wspomniałem, klubów z różnych kontynentów nie można mieszać, więc skazani jesteśmy na toczenie dwóch rodzajów spotkań na różnym poziomie trudności (domyślny ustawiony jest Professional, czyli przedostatni). Ale spokojnie- w końcu to tylko demo, prawda? Ano prawa, lecz taka FIFA oferuje znacznie więcej (ale o tym później)...
Warto też nadmienić, że pomimo małej ilości drużyn i braku komentarza (!) demo PES'a waży więcej niż te od EA Sports, które z kolei prezentuje o wiele więcej.

FIFA 11 PC


Demo FIFY pojawiło się w okolicach godziny 18, czyli pięć godzin wcześniej niż zapowiadano. Podobnie jak gra konkurencji ma ona do zaoferowania mecz towarzyski oraz "trening". Zasad tego pierwszego trybu chyba tłumaczyć nie muszę. Ot wybieramy jedną z drużyn i toczymy nią spotkanie z drugą. Jednak w odróżnieniu od dema PES'a to FIFY daje nie cztery a sześć drużyn! Są to: Barcelona, Real Madryt, Chelsea, Bayern Leverkusen, Lyon oraz Juventus - jest więc w czym wybierać, prawda? Tryb "treningu" jest natomiast swoistą mini-gierką w której wcielamy się w pojedynczego piłkarza (w demie jest to Kaka) i próbujemy swoich sił w starciu 1 na 1 z bramkarzem. Jest to nie tyko fajne, ale i przydatne. Podczas takiej zabawy możemy do woli potrenować zwody, strzały czy karne/wolne - mała rzecz a cieszy! No i w tym trybie jest szansa na podziwianie pięknej grafiki (o czym później).

A co poza tym jest w demie? Stały - amatorski - poziom trudności (który bez problemu zmienimy modyfikując to i owo w plikach gry - opis jak to wykonać bez problemów do znalezienia w sieci ) i komentarz, czyli coś, bez czego według mnie nie ma meczu piłkarskiego!

PES 2011 vs FIFA 11


Jak już wspomniałem na wstępie, konfrontacja tych marek jest oczywista i dopóki te będą się pojawiały, dopóty walka będzie nieunikniona. Do premiery gier zostało co prawda troszkę czasu, lecz warto już teraz porównać ich dema troszkę bardziej bezpośrednio. Zacznijmy od najważniejszego elementu jakim jest...

ROZGRYWKA


PES: Największa bolączka poprzednich odsłon serii to system podań oraz SI piłkarzy. To właśnie te dwa elementy były gwoździem do trumny PES'a 2010. W tym roku KONAMI obiecało wielkie zmiany! Takie deklaracje są co prawda składne co roku, lecz o dziwo teraz nastąpił przełom. Przepisano od nowa wszystkie nie do końca działające elementy i to czuć! Gra się zupełnie inaczej - bo lepiej! Stary system podań, w którym asystował komputer, zastąpiono nowym w pełni manualnym. W końcu podania są kierowane tam gdzie chcemy (a co za tym idzie pojawia się drybling 360 stopni - choć ja jakoś tego nie czułem podczas dynamicznej gry)! Jak to rozwiązano w praktyce? Po prostu podczas wykonywania podania/strzału/dośrodkowania gałką analogową wybieramy kierunek i dobierając odpowiednią siłę zagrania posyłamy piłkę w to miejsce. Tak samo działają tzn. podania na dobieg. Jeśli nadarzy się stosowny moment to określamy kierunek oraz siłę manewru a piłkarz wypuszcza piłkę koledze, który w końcu porusza się tak jak powinien - zawodnicy nareszcie szukają gry!

Zmieniono także system sztuczek. Teraz przed meczem ustawiamy, bądź wybieramy z dostępnych zestawów jakie triki ma wykonywać piłkarz podczas gry. Pod każdy ruch prawego analoga możemy przypisać maksymalnie cztery sekwencje ruchów spośród naprawdę dużego zbioru tychże. Sztuczki "odpalamy" poprzez naciśnięcie LB i odpowiedniego uniesienia prawego grzybka pada. Co wtedy? Zawodnik zaczyna wykonywać wybraną sekwencję trików automatycznie, przy czym w każdej chwili możemy mu tę czynność przerwać robiąc jakąś akcję (na przykład ruch). Prawdę powiedziawszy mi to średnio przypadło do gustu. Wolałbym rozwiązanie stosowane w PES 6 gdzie po prostu odpowiednie ruchy prawego analoga owocowały konkretną sztuczką techniczną. Ale doceniam pomysłowość! Tak czy inaczej, zmian usprawniających rozgrywkę jest sporo, choć gra nie stała się idealna - niemniej progres jest niewątpliwy. Jednym z takich zgrzytów jest nagłe cofanie się piłkarzy w obronie (odskakiwanie od przeciwnika np podczas dośrodkowania) jak i zaznaczanie piłkarzy, które nadal nie działa tak jak powinno. Jednak ogólnego wrażenia poprawionego dzieła te elementy nie psują.

Wracając do zmian, warto nadmienić, że wprowadzono grę ciałem. Nie jest to co prawda poziom konsolowej FIFY (z resztą pecetowej też - ale o tym za chwilę), lecz jest o niebo lepiej niż to bywało wcześniej. Co jeszcze? Nadal bardzo ważna - jeśli nie kluczowa- jest taktyka. Warto patrzeć, który piłkarz ma spadek formy, jaki lepiej radzi sobie na danym polu itd. Innymi słowy należy wprowadzać zmiany, dostosowując formę piłkarzy do konkretnego meczu jak i naszego stylu gry. Tu warto wspomnieć, że wykonujemy je inaczej niż w PES 2010. Teraz po prostu "przeciągamy" danego piłkarza z puli rezerwowych na mapkę boiska i zastępujemy mim starego. Co ciekawe czynimy to przy użyciu kursora przypominającego tego od myszki Windowsa - o dziwo gryzoń nie jest obsługiwany przez grę choć cały interface jest wprost do niego stworzony - dziwne.

FIFA: Rozgrywka w FIFA 11 jest bardzo dynamiczna i przyjemna. Podania rozwiązane są tak jak w grze KONAMI z tą różnicą, że gracz może sobie wybrać jaka zagrywka ma być w pełni manualna, jaka częściowo wspomagana komputerem a jaka w pełni zautomatyzowana. Jeśli zdecydujemy się na pełną manualną opcję, to każde podanie, dośrodkowanie czy strzał uzależniony będzie od siły i kierunku jaki sami wyznaczymy. Opcja pośrednia (dostępna tylko w części zagrań) będzie po części wspierana przez komputer, co zaowocuje lekką pomocą w skierowaniu piłki do celu. Pełen automat, jak sama nazwa wskazuje, to w pełni automatyczne podania, dośrodkowania i strzały, w których gracz ograniczony jest do podania mniej więcej odpowiedniego kierunku i siły strzału. Niezależnie od opcji jaką wybierzemy, możemy być pewni, że przeprowadzone akcje będą zwarte i sensowne - zmieni się jedynie wachlarz ruchów.

Te fajnie poprowadzone akcje to zasługa bardzo dobrej SI piłkarzy i to zarówno z naszego zespołu jak i przeciwnika. Co prawda poziom amator jaki został oddany do prezentacji tego nie oddaje, lecz wystarczy go zmienić (jak? O tym pisałem wcześniej!) by poczuć, że na boisku nie są tylko piksele a prawdziwi piłkarze! Ci aż rwą się do akcji zarówno ofensywnych jak i defensywnych. Nie uciekają oni od piłki, a dostosowują się do sytuacji na boisku i do stylu gry jaki wybierzemy przed jak i w trakcie meczu. Taktyka nie jest tu co prawda tak ważna jak w grze KONAMI, lecz jej wpływ jest widoczny podczas potyczki. To wszystko wspomaga świetny drybling 360 stopni i klasyczny dla serii system sztuczek (klawisz i "wyginanie" prawego analoga). A gdy już przeprowadzimy piękną akcję- co nie jest wcale trudne - i zdobędziemy gola, to dostaniemy chwilkę na celebrowanie naszej radości. Tak jest, na PC pojawiły się znane z wersji konsolowej manualne cieszynki - niby nic wielkiego, a cieszy!

Na komputerach znalazła się także także znana konsolowcom gra ciałem. W odróżnieniu od PES'a tu nie tylko wygląda ona lepiej - bardziej realistycznie- ale i częściej sprawdza się w praktyce. Nie raz, nie dwa zdarza się, że większy i cięższy piłkarz odepchnie drugiego zabierając mu piłkę. Tak więc nawet taki Messi - który jest demonem prędkości - musi ulec większemu obrońcy, jeśli ten bezpośrednio stanie mu na drodze.

Jakie pozostałe zmiany ma do zaoferowania najnowsza FIFA? Zmian w zasadzie nie ma! Jest to po prostu całkiem inna, nowa i lepsza gra! To FIFA 10 i World Cup z lepszą grafiką i poprawioną rozgrywką. W stosunku do poprzedniej części różnic jest taki ogrom, że po prostu nie ma tu miejsca by je wszystkie wymienić! Dodam tylko, tak na zakończenie, iż na uznanie zasługuje komentarz, który jest naprawę dobry! Nie wiem, być może to przez to, że dwaj panowie mówią po angielsku ale ja nie znalazłem w nim żadnych uchybień!

PES vs FIFA: W którą z tych produkcji rozgrywka bardziej mnie przekonała? Odpowiedź jest prosta: FIFA 11, ta kopanina dostarcza niebywałej radochy z gry. Doceniam co prawda zmiany jakie poczynili twórcy PES'a, lecz umówmy się w porównaniu ze zmianami jakie na komputerach poczyniło EA Sports te blakną.

OPRAWA


PES: Gra wygląda lepiej niż poprzednia odsłona. Grafika prezentuje co prawda mniej więcej ten sam poziom, lecz nałożone filtry i rozmycie bardzo udanie ukrywają jej niedostatki. Tradycyjnie już dla serii licencjonowani piłkarze wyglądają bardzo realistycznie - widać to szczególnie na powtórkach. Niestety pozostałe elementy składające się na oprawę już tak nie zachwycają. Animacje - mimo, że jest ich więcej - moim zdaniem zostały wykonane po macoszemu. I nie myślę tu o jakiejś śmieszności w nich samych, a o tak trywialnych rzeczach jak zapadanie się stóp piłkarzy w murawę, czy przenikanie obiektów - zgadza się, nadal tego nie naprawiono (!). Przez to cała oprawa wygląda średnio. Szczególnie gra ciałem, podczas której niekiedy ręce piłkarza zapadają się w plecach innego. Natomiast poprawiono animację podstawową, czyli bieganie. Teraz wygląda ona o niebo lepiej. Piłkarze w końcu się nie garbią czekając na piłkę ani nie "jeżdżą" w miejscu (uginanie i prostowanie nóg podczas stania). Szkoda tylko, że zawodnik może tylko stać lub biegać, nie ma mowy o chodzeniu czy truchcie jakie występują u konkurencji. Niemniej oprawa jest niewątpliwym plusem tego PES'a!

FIFA: Gra wygląda tak jak na konsolach, a nawet lepiej! Ten szczątkowy opis oddaje w zasadzie całą urodę gry. Piłkarze wyglądają i poruszają się tak jak powinni, animacje są perfekcyjnie zrobione a to wszystko wspiera fizyka. Nie ma takiej sytuacji, że od jakiegoś zawodnika odbija się piłka a ten pozostanie niewzruszony. On zawsze zareaguje stosownie do sytuacji próbując albo piłkę przyjąć albo - jeśli tego zechce gracz - ją odegrać. Po prostu wszystko jest tu dopracowane w najmniejszym detalu, co szczególnie widać przy powtórkach, gdzie nawet murawa (która swoją drogą na dużych zbliżeniach wygląda rewelacyjnie) jest wyrywana pod wpływem strzału. Występuje tylko jeden problem. Twórcy zawalili optymalizację! Gra lubi się przyciąć i to nawet na dobrym sprzęcie! Mam nadzieję, że ten problem zostanie naprawiony, bo jeśli nie, to mało kto dostrzeże piękno nowej FIFY.

PES vs FIFA: Która gra wygląda ładniej? W PES'ie na pewno lepiej wyglądają sami piłkarze. Mają więcej detali, są bardziej podobni do swoich rzeczywistych odpowiedników. Niestety bardzo ładną oprawę psują znane wcześniej niedoróbki jak przenikanie obiektów. Mi bardziej do gustu przypadła oprawa FIFY, która być może ogólnie wygląda troszkę gorzej, lecz wygrywa mnogością animacji i ich dopracowaniem!

PODSUMOWUJĄC


Obie gry są lepsze niż ich poprzednie odsłony. Ba! Powiem więcej: już dawno nie grało mi się tak dobrze w żadnego Pro Evo jak i w FIFĘ. EA i KONAMI poszli w dobrą stronę tworząc świetnie zapowiadające się gry piłkarskie. Wszystkie niedoróbki w grafice, animacjach, rozgrywce i optymalizacji mam nadzieję, że zostaną naprawione do czasu premiery gry - myślmy pozytywnie, ludzie! Mi jednak, pomimo wielkiej i długotrwałej sympatii do PES'a lepiej grało się w FIFĘ 11 i to właśnie tę kopaninę kupię. Jest ona - w mojej opinii- ładniejsza, bardziej dopieszczona i przyjemniejsza w obiorze niż produkt KONAMI. Jednak po raz pierwszy od wielu lat obie gry mogą ze sobą konkurować na wszystkich platformach - również na PC. Powiem więcej, PES może swoje ugrać także na konsoli i to pomimo faktu, że tam FIFA jest jeszcze lepsza niż jej pecetowa siostra. Tak czy inaczej ja w tym pojedynku na zwycięzcę wytypowałem grę od EA, choć nie było to KO a zwycięstwo na punkty. Najlepiej zrobicie jeśli sami ściągniecie darmowe dema każdej z tych gier i ocenicie która z nich jest lepsza, w końcu co gracz to opinia, prawda? Obie wersje demonstracyjne są do znalezienia na naszej www. Na co jeszcze czekacie?
Autor:

Red


 

||
Video 1377
||

FIFA 11 PC presentation

||
Video 1373
||

Kaka Cover Athlete Teaser | Video Clip
Pora na Wasze komentarze:


||
quarantinum2010-09-20 o godzinie 16:51:58, quarantinum napisał(a):
Potwierdzam, Fifa lepsza o całą klasę!
||

||

Witaj niezarejestrowany, możesz dodać swój komentarz, jednak ten będzie widoczny po akceptacji przez moderatora. Zaloguj się aby dodać komentarz bez czekania:Nick:

||


Tylko zarejestrowani użytkownicy mają odblokowane wszystkie funkcje serwisu (w zależności od poziomu).

Zachęcamy do rejestracji, zalogowania lub przypominacza hasła. Osoby zalogowane są premiowane m.in. brakiem wyświetlania reklam w serwisie i gwarantujemy brak spamu na poczcie. Zarejestrowani maja dostep do serwisu w wyzszej jakosci.
Nintendo GamersGate IQ Publishing Cenega City-Interactive Techland
Nasz serwis wciąż ewoluuje, cały czas szukamy miejsca w internecie, które nie wypełniają inne serwisy. Na początek próbujemy otworzyć się i zjednoczyć z naszym serwisem inne strony tematyczne. Jeżeli jesteś w redakcji dobrego ale niezbyt popularnego serwisu - skorzystaj z naszego darmowego programu promocji takich serwisów! Szczegóły dostaniesz po rejestracji i wysłaniu wniosku o Współpracę za pomocą tego formularza