frame
zarejestruj
Miodny.PL LogoNie masz uprawnień redakcyjnych!

Dlaczego nasze serwisy wykorzystuja pliki cookies?
Uzywamy w celach statystycznych, reklamowych oraz autoryzacyjnych. Zawsze mozesz zastrzec cookies w swojej przegladarce. Jesli nie to pamietaj, ze m.in. nasza strona korzysta z tej technologii...


archiwum
Data: 2010-09-01, autor: Red, dotyczy: PC XBOX 360 PS3

Zapowiedź Arcania: Gothic 4


Serię Gothic zna zapewne każdy fan komputerowych erpegów. To gry łączące
||
arcania gothic
||
w sobie ładną grafikę, świetną historię, dynamiczną walkę i całkowitą immersję w wykreowanym świecie. Ten cRPG nie był jednak dla wszystkich. Jednych on zachwycał, innych odpychał. Skąd te skrajności? Po prostu produkt Pirania Bytes był pod każdym względem specyficzny, i przez to albo kochało się ją całą, albo nie lubiło w ogóle. O co chodziło w tej skaranie ocenianej produkcji? Nie ma krótkiej odpowiedzi na to pytanie. Pod względem historii była to produkcja bardzo złożona, powstały bowiem aż trzy jej części Gothica, a każda z nich wprowadzała inna fabułę uzupełniającą całe uniwersum. Najogólniej ujmując: gracz wcielał się w byłego Bezimiennego więźnia, który ze słabiaka stawał się wielkim mistrzem walki. Przy okazji tej przemiany rozwiązywał on najrozmaitsze misje, tworzące jedną większą całość. Ten schemat powtarzany był w każdej części gry i również w przypadku czwartej odsłony nie może być inaczej. Choć są tu małe wyjątki...

NOWA OPOWIEŚĆ, NOWY BOHATER?


Mija dziesięć lat po wydarzeniach z Gothica 3: Zmierzch Bogów. W poprzedniej części nasz stary protagonista został królem Myrtany. Przyjął on imię Rhobar Trzeci i jako surowy lecz sprawiedliwy władca rządzi krainą. Niestety zostaje on opętany przez złe duchy, które to zmieniają go w tyrana. Ludzie nie są zadowoleni z nagłej przemiany władcy, szerzy się więc bunt i anarchia. Jednym z takich bojowników jest nowy bohater tej części - Bezimienny. Głównym zadaniem gracza będzie konfrontacja z królem. By to się jednak stało nowy protagonista musi wypełnić szereg niebezpiecznych misji - tylko tak nabędzie stosowne doświadczanie i przygotuje się do tego spotkania. Brzmi znajomo?

GOTHIC 4? NIE! ARCANIA: GOTHIC 4!


Ten szczątkowy opis fabuły obrazuje jedno: w czwartej odsłonie serii nie ma mowy o rewolucji dla serii będzie co najwyżej jej ewolucja. Pozostanie ten sam - choć inny- bohater, podobny scenariusz i niezmienny schemat gry. Zapytacie więc na czym polega ta ewolucja? Na szczegółach!

Należy zacząć od tego, że twórcy chcą otworzyć się na nowych graczy- tych mniej hardcorowych. Najnowszy Gothic będzie więc łatwiejszy niż poprzednie odsłony. Ma się to przejawiać licznymi uproszczeniami i udogodnieniami. Na ekranie znajdzie swe miejsce mini-mapa, pojawi się system znakowania obiektów i prowadzenia gracza do celu, również śmiertelność postaci będzie mniejsza. Zmieni się także sposób opowiadania fabuły znany z "trójki". Historia nie stanie się jednym wielkim ciągiem zdarzeń a swą narracją wróci do pierwszych odsłon serii, kiedy to dzielona była na rozdziały. Ile powstanie owych rozdziałów? Nie wiadomo. Oby tylko były one ciekawe!

Ewolucję przejdzie także system rozwoju postaci. Umiejętności jakie opanuje Bezimienny ma być więcej, staną się one także bardziej przydatne podczas rozgrywki. Mimo to nadal na każdym poziomie rozwoju dostaniemy punkty doświadczenia, które rozdysponujemy na poszczególne cechy bohatera. A jakie są te umiejętności? Najróżniejsze! Mogą to być na przykład: posługiwanie się bronią, większa wytrzymałość, czy ogólny rozwój w walce. Jeśli już przy tej ostatniej jesteśmy, należy nadmienić, że i ona doczeka się ewolucji. Podczas starć Bezimienny użyje oręża oraz magii - czyli bez zmian. Natomiast same starcia mają stać się bardziej dynamiczne i efektowne. Bez zmian pozostaną za to już same rodzaje broni, które podzielić można na: dystansową, sieczną i obuchową. Standard.

Poprawiona zostanie także oprawa graficzna. Arcania: Gothic 4 będzie bardzo ładna (choć nie tak piękna jak Wiedźmin 2). Tekstury staną bardziej szczegółowe, a świat wyglądać ma tak realnie jak tylko pozwoli na to silnik gry. Ten z resztą też jest zupełnie nowy. Stary, był słabo zoptymalizowany (praktycznie wcale), przestarzały i przepełniony błędami, które stały się już elementem charakterystycznym poprzedniczki. Jak to będzie wyglądać w tej części? Nie wiadomo, lecz po jej prezentacjach (nawet tych na tegorocznym GamesComie) widać, że błędy są częste...

A CO POZA TYM?


Wielkie powroty chciałoby się rzec! Pojawią się starzy znajomi (na przykład Diego, wróci jako nauczyciel nowego Bezimiennego), potwory, kasty, nawet zakończeń gry będzie tyle samo co w poprzednich odsłonach (bo trzy). Ale czy to źle? W końcu ta niezmienność zawsze była tym, co przyciągało miliony fanów z Europy do monitorów. W Gothic 4 o ten element możemy być spokojni. Znanych akcentów i co najważniejsze klimatu serii nie zabraknie! A nie było to wcale takie oczywiste gdyż twórcy poprzednich części, czyli Pirania Bytes, zrezygnowali z tworzenia następnej odsłony. Stworzyli oni swojego własnego Gothica o nazwie Risen. JooWood znalazło nowych twórców, przed którymi bardzo trudne zadanie- nie zawieść oczekiwań! Czy to się uda? To okaże się już niebawem!


następna strona


WARTO CZEKAĆ?


Jeśli jesteś fanem serii Gothic, to jak najbardziej! Nadal będzie to ta sama lubiana przez wszystkich jego sympatyków gra. Amatorzy erpegów również powinni ją sprawdzić po premierze! A Ci co Gothica nigdy nie lubili? Nie polubią i teraz!

poprzednia strona

Autor:

Red


 
Pora na Wasze komentarze:


||

Witaj niezarejestrowany, możesz dodać swój komentarz, jednak ten będzie widoczny po akceptacji przez moderatora. Zaloguj się aby dodać komentarz bez czekania:Nick:

||


Tylko zarejestrowani użytkownicy mają odblokowane wszystkie funkcje serwisu (w zależności od poziomu).

Zachęcamy do rejestracji, zalogowania lub przypominacza hasła. Osoby zalogowane są premiowane m.in. brakiem wyświetlania reklam w serwisie i gwarantujemy brak spamu na poczcie. Zarejestrowani maja dostep do serwisu w wyzszej jakosci.
Nintendo GamersGate IQ Publishing Cenega City-Interactive Techland
Nasz serwis wciąż ewoluuje, cały czas szukamy miejsca w internecie, które nie wypełniają inne serwisy. Na początek próbujemy otworzyć się i zjednoczyć z naszym serwisem inne strony tematyczne. Jeżeli jesteś w redakcji dobrego ale niezbyt popularnego serwisu - skorzystaj z naszego darmowego programu promocji takich serwisów! Szczegóły dostaniesz po rejestracji i wysłaniu wniosku o Współpracę za pomocą tego formularza